פינוי אסבסט

תוכן עניינים

 

היום כבר כולם יודעים שאסבסט זה דבר מסוכן מאוד. על אף שבעת העתיקה הערך של אסבסט היה קרוב לערך של זהב לעיתים, הרי שכיום ידוע כי מדובר על חומר מסוכן מאוד לבריאות וכבר כמה שנים הוא אסור לשימוש בבנייה בארץ. יחד עם זאת, ישנם לא מעט מבנים בישראל אשר יש להם גגות אסבסט עדיין ולכן, לא מעט מהם דורשים לעיתים את פירוק ופינוי גג האסבסט והחלפתו באחר על מנת לשמור על הבריאות של דיירי המבנה וכמובן על בריאות הציבור כולו.


מהו האסבסט?

האסבסט הוא תערובת של מינרלים אשר היו משולבים בבניה בעיקר לצרכי בידוד חום או רעש. הוא ידוע כחומר חזק במיוחד. האסבסט לא מסוכן כאשר הוא במצב תקין ושלם, אלא רק כאשר הוא נשבר או נשרף. במקרים מעין אלה משתחררים לאוויר סיבי האסבסט והשאיפה שלהם מסוכנת לבריאות. ברוב המקרים חשוב מאוד להקדים תרופה למכה ופשוט להזמין איש מקצוע רלוונטי לצורך פינוי אסבסט מהגג טרם מזג האוויר או כל גורם אחר יגרמו לנזק לגג שיכול להוות סיכון.


פינוי אסבסט- מי מבצע?

אם מדובר על שטח אסבסט של פחות מ50 מ"ר אשא דורש פינוי והאסבסט במצב שלם ודורשת עבודה חד פעמית, ניתן לפרק את האסבסט בהתאם לתקנות פטור כמפורט באתר האינטרנט של המשרד להגנת הסביבה לביצוע עבודות אסבסט מצומצמת ופינוי מוצרי אסבסט על ידי איש מקצוע ייעודי העוסק בעבודות נוספות מלבד פינוי אסבסט. אך אם מדובר על שטח העולה על 50 מ"ר חייבים על פי החוק להזמין קבלן מורשה לפינוי אסבסט.


כיצד מתבצע תהליך פירוק ופינוי של אסבסט?

לפני פירוק אסבסט יש צורך להרטיב אותו בכדי למנוע מהאבק שמהווה את החלק המסוכן להתפזר. לאחר שמרטיבים אותו, בעל המקצוע חייב להיזהר שלא לשבור או לסדוק את הלוחות אלא רק להבריג את הברגים החוצה בעדינות ולהוציא את הלוחות בצורה זהירה. את החלקים בעל המקצוע ישים ביריעת פלסטיק עבדה ולאחר מכן, יפנה את הפסולת לאתר האמנת אסבסט מורשה.


כיצד נזהרים בפינוי אסבסט?

במהלך פינוי אסבסט, איש המקצוע חייב לעטות מסיכה ולא פעם הוא ילבש גם חליפת מגן וזאת בכדי למנוע מגע של סיבי האסבסט המסוכנים. כמו כן, מומלץ מאוד לדיירים שבמבנה לא להיות קרובים למקום בעת הפירוק. בעבודות גדולות ישנם אמצעי זהירות רבים אפילו יותר. יש לגדר את האתר ולפעמים אף לעשות בדיקת מעבדה לאחר סיום העבודה על מנת לקבוע האם יש ריכוז של סיבי אסבסט באוויר.

חשוב מאוד לבחור באנשי מקצוע מוסכמים לצורך פינוי אסבסט אשר יבצעו את התהליך בצורה הטובה והבטיחותית ביותר. לכן, כדאי לבדוק טרם בוחרים את איש המקצוע האם הוא מורשה לבצע את העבודה המדוברת והאם יש לו מוניטין והמלצות.

למידע נוסף בקרו באתר https://betaplus.co.il/

 

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים