מדריך תמ"א 38

תוכן עניינים

כל המומחים מזהירים כי בשנים הקרובות צפויה רעידת אדמה חזקה בישראל. אותם מומחים גם מציינים את הנזק החמור בנפש וברכוש כתוצאה מכך. על מנת לצמצם את הנזק על כל מקרה שלא יבוא, תופס בשנים האחרונות פרוייקט תמ'א 38- שבמרכזו חיזוק מבנים אשר הוקמו לפני 1980.

כמובן שהמדינה לא יכולה לממן באופן בלעדי את כל שיפוץ המבנים הרבים, כך שהאחריות נופלת על הדיירים. הבניין שלכם ישן. אתם עומדים נבוכים מולו, ולא יודעים מאיפה להתחיל. המידע הזה הוא במיוחד בשבילכם מאחר וקיימות זכויות במסגרת תמ"א 38 אשר יכולות להוסיף לבטיחותכם ולערך הדירה שלכם.

הצעד הראשון: התקשרות עם קבלן

על מנת שבניין ישופץ, נדרשת, ראשית כל, התאמה שלו לקריטריונים של תמ'א 38. מרגע שנמצאת אכן התאמה כזו בנוגע לבניין שלכם, עליכם לפנות כצעד ראשון אל קבלן, ולערוך עימו הסכם המגדיר את השיפוץ.

האחרון למעשה מקבל לידיו את הזכויות על גג המבנה, ומעתה והלאה מנהל את הליך השיפוץ. ואגב, פעולות בהליך זה צריכות לכלול, מעבר לחיזוקו ולייצובו של המבנה, גם את חיזוק המעלית, שיפוץ לובי הבניין, הוספת מחסנים ומרפסות, התקנת ממד'ים ועוד.

כל פרוייקט תמ'א 38 מצריך קבלת היתר מהעירייה. בדרך כלל הקבלן יהיה זה שיבדוק זאת עבורכם.

עקב כדאיות כלכלית כיום מקודמות תוכניות תמ"א 38 בתל אביב, רמת גן, גבעתיים ושאר ערי המרכז והשרון. באזור הדרום והצפון כמעט ואין בקשרות לאישור תמא 38.

פרטי החוזה לביצוע תמ"א 38

כל חוזה חתום עם קבלן צריך לכלול מספר סעיפים מהותיים. ראשית, יש לרשום בהרחבה את כל פרטי הקבלן: מען פרטי, כתובת חברה, מספר רשיון וכדומה.

מעבר לכך, בהסכם יש לפרט את כלל הפעולות שיינקטו לצורך השיפוץ, את תאריך תחילת עבודתה וסיומה המשוער וכן את המועדים הספציפיים בה תתבצע הפעילות (בשעות הבוקר, למשל).

רצוי מאד להוסיף לחוזה סעיף המסביר כי המיסים הקשורים לביצוע ייפלו על הקבלן, כמו גם הרישום בתקנון תמ'א 38.

אז איך בוחרים קבלן?

מטרה חשובה מאד בכל הסכם תמ'א היא לפנות אל הקבלן הטוב ביותר- כי ידוע הרי שמגוון האפשרויות פשוט עצום. מומלץ מאד לברר הצעות מחיר אצל כמה שיותר קבלנים. כך ניתן גם ללמוד על טווח המחירים הצפוי.

על מנת לבחור בחירה מושכלת, חייבים לבדוק את נסיונו של הקבלן בביצוע פרוייקטים בתחום של תמ'א 38, ולהעדיף כאלה שביצעו בהצלחה מספר פרוייקטים מסוג זה (וכן, גם לדרוש הוכחות).

סוגיית הביטוח

אם על אף כל אמצעי הזהירות ניזוק הבניין, אתם בבעיה. אלא אם חתמתם מבעוד מועד על ביטוח מקיף: הביטוח למעשה צריך לכלול כל נזק אשר נגרם, בין אם למבנה ובין אם לבן אדם, בתקופת השיפוץ.

אפשר בהחלט לדרוש מהקבלן לצאת בהוצאות אלה, במסגרת חוזה העסקתו. קבלן מן המניין צריך לקבל את זה על עצמו.

ההמלצה: לעשות הכל בליווי עורך דין

סוגיית תמ'א 38 נחשבת לסבוכה ביותר, ומכילה מאות סעיפים ואפשרויות- הן בחתימה על החוזה מול הקבלן והן בזמן השיפוץ בפועל.

בדומה לעסקאות מקרקעין אחרות, ההמלצה הברורה היא שלא לחתום על חוזה עם הקבלן אלא בנוכחות של עורך דין מוסמך. האחרון בקיא בוודאי ברזי התוכנית, יודע מה החוק מחייב שתכלול וכיצד ניתן לדרוש זאת מהקבלן, במסגרת התשלום.

מעבר לכך, עורך הדין יכול לפקח מטעמכם על התקדמות השיפוץ, ולראות כי הכול מתנהל על פי הספר.

מידע נוסף: אתר bsh.co.il – מרכז תמ"א 38 בישראל

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים