מדריך תאונת עבודה – מה עושים?

תוכן עניינים

כאשר אדם נקלע לתאונה הוא בדרך כלל אינו חושב מה יהיו השלכות התאונה על עתידו וכיצד עליו לנהוג על מנת להטיב את מצבו בצורה היעילה ביותר. עם זאת, בעיקר כאשר מדובר בתאונת עבודה, חשוב להתחיל את הטיפול הבירוקרטי בתאונה מיד ברגעים הראשונים לאחר התאונה, על מנת שלא יהיו קשיים להכיר בתאונה כתאונת עבודה ולקבל את כל הזכויות המגיעות מהמוסד לביטוח לאומי.

תחילה, חשוב מיד עם התרחשות התאונה לתעד את ההתרחשות עד כמה שניתן ולגבות עדויות מעמיתים לעבודה ועוברי אורח. בנוסף, גם אם מדובר בפציעה קלה בלבד, חשוב לפנות לטיפול רפואי, מומלץ בחדר מיון, קרוב ככל הניתן לתאונה. במהלך הטיפול חשוב לציין לרופא המטפל שמדובר בתאונת עבודה, לתאר את ההתרחשות לפרטי פרטים ולוודא כי על מסמכי השחרור נרשמה העובדה שמדובר בתאונת עבודה.

לאחר מכן תקבלו מהרופא המטפל, בחדר המיון או בביקורת ההמשך בקופת החולים מסמך הנקרא תעודה ראשונית לנפגע עבודה, על התעודה יציין הרופא את מספר ימי המחלה, במידה ונקבעו כאלה, במידה ובתום תקופת המחלה יהיה צורך בימי מחלה נוספים יש לפנות שוב לרופא ולקבל תעודה רפואית נוספת לנפגע עבודה.

במידה ובעקבות הפציע נקבעו לעובד ימי מחלה, חשוב לשמור את האישורים והאבחנות של הרופא המטפל. מומלץ לפנות לרופאים מקצועיים לבחינה מדוקדקת של תוצאות התאונה, לדוגמה אורטופד מומחה, רופא תעסוקתי וכדומה. לאחר מכן, עם כל המסמכים הרלוונטיים, יש לגשת לביטוח לאומי ולהגיש תביעה בגין תאונת עבודה.

את התביעה לביטוח לאומי יש ללוות במספר טפסים ומסמכים, שחייבים להיות מומלאים בצורה המדוייקת והטובה ביותר. תחילה, יש לפנות למעסיק בבקשה למלא טופס 250, בו המעסיק מתעד את תאונת העבודה. לאחר מכן יש לפנות עם הטופס אל הרופא המטפל. במידה ומדובר בעצמאים יש למלא את הטופס המקביל – בל 283.

על מנת לקבל דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי יש להגיש טופס תביעה בשם הודעה על פגיעה בעבודה, את הטופס יש להגיש בצירוף תעודה ראשונית לנפגע עבודה, תעודה נוספת לנפגע עבודה (אם ניתנה), אישורי קופת חולים, מסמכי שחרור מחדר המיון וכל מסמך רפואי רלוונטי. מומלץ להכין עותקים מכל המסמכים ולשמור לעצמכם את המקור, למעט המסמכים אותם תידרשו להציג בעותק מקורי.

בנוסף, חשוב לפנות לביטוח לאומי בבקשה לעבור ועדה רפואית, גם אם נראה כי מדובר בפציעה קלה או החלמה מלאה מהפציעה. זאת על מנת להבטיח כי במידה ובעתיד יתגלו השלכות של הפציעה, אותם לא חשתם או צפיתם בתקופה שלאחר הפציעה, תוכלו לעבוד שוב בפני ועדה רפואית ולקבל אחוזי נכות, במידת הצורך.

במידה ולא תעמדו בפני ועדה רפואית בתחילת התהליך, בעתיד לא תוכלו לטעון כי מדובר בהשלכות או החמרות של תוצאות תאונת העבודה שעברתם בעבר.

להרחבה – אתר הזכויות MYRIGHTS

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים