המדריך לזכויות חולי סרטן

תוכן עניינים

למרבה הצער, זה קרה לכם או למישהו הקרוב לכם: אובחנתם כחולי סרטן, המחלה שנחשבת לקשה ביותר כיום. זו אחת המחלותזכויות חולי סרטן היחידות שהאדם טרם הצליח למצוא להן מענה, בייחוד בשלבי התפתחות מאוחרים שלה, וכזו שמשנה בהרף עין את החיים שלכם ושל הקרובים שלכם.

אי אפשר להמשיך לחיות באותה צורה מרגע שחולים במחלה הארורה הזו, כשבהרבה מקרים מתקשים לעבוד ונכנסים להוצאות כספיות עצומות על טיפולים, הקרנות, תרופות ועוד. לחולי סרטן מן העבר השני של המשוואה ניתנות זכויות שונות, שחשוב להכיר אם רוצים להפוך את ההתמודדות עם המחלה למעט פשוטה יותר, לפחות מבחינה כלכלית.

זכויות חולי סרטן במוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הוא מהחשובים המסייעים לאנשים החולים במחלות קשות, לרבות סרטן. מחלת הסרטן שמתגלה אצל אנשים בוגרים, מגיל 18 ועד גיל היציאה לעבודה, פוגעת מן הסתם ביכולת ההשתכרות שלהם. החולים עשויים לקבל קצבת נכות כללית, אם הם משתייכים לאחת מבין האוכלוסיות הבאות:

  • אנשים שלא יכולים לעבוד כלל בעקבות המחלה.
  • אנשים שיכולת ההשתכרות שלהם נפגעה, עד שבנקודת הזמן הנוכחית המשכורת שלהם היא עד 25% מהשכר הממוצע במשק.
  • אנשים שחוו ירידה ב-50% ומעלה בהכנסה החודשית שלהם ביחס לתקופה שלפני המחלה.
  • אנשים שהועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי קבעה שיש להם 60% נכות רפואית ומעלה, או 40% בחישוב משוכלל בהנחה שאחת הפגיעות לפחות מביאה כשלעצמה לאחוזי נכות של 25%.

הסיוע של המוסד לביטוח לאומי לא מסתכם בקצבת הנכות, חשובה ככל שתהיה. האדם החולה עשוי לקבל קצבת שירותים מיוחדים, כשבדרך כלל הקצבה תינתן למי שמקבל קצבת נכות, עובר טיפולים כימותרפיים, חי בביתו (ולא במוסד המספק שירותים בפן הסיעודי, רפואי או שיקומי) ולא מקבל הטבות כחלק מהסכם הניידות.

ראו גם: ניגשים לועדה רפואית של ביטוח לאומי? מדריך התכוננות לועדה

הקלות במיסים לחולי סרטן

כל אדם המרוויח כספים צריך להפקיד אחוז מסוים מהם למס הכנסה, אבל ישנן אוכלוסיות שמקבלות הפחתה או פטור בדמי מס. כאלה בדיוק הם אנשים החולים במחלות שונות, ובכלל זה סרטן. אם הנכות הרפואית שלהם הוגדרה כ-100%, או לחלופין 89% ומעלה בחישוב המיוחד, הם יקבלו פטור מלא מתשלום מס הכנסה – זאת עד לגבול הכנסות של 500,000 ש'ח, או 50,000 ש'ח אם ההכנסות אינן כתוצאה מעבודה.

במצבים של נכות בדרגה נמוכה יותר (שלא תמיד נפוצים כשזה נוגע לסרטן), עשויה לחול הפחתה משמעותית של נטל המס.

עוד הקלות המגיעות לחולי סרטן

מעבר לסיוע של המוסד לביטוח לאומי ומס ההכנסה, גורמים רבים אחרים יוצאים מנקודת הנחה שאוכלוסיית חולי הסרטן זקוקה לסיוע כספי ניכר. כך למשל אם הם מגיעים לבית החולים הם עשויים לקבל הנחות משמעותיות על טיפולים הנוגעים למחלה, וגם על היבטים אחרים של הביקור: נניח פנייה לחדר מיון בהיעדר הפנייה, או אפילו חנייה בשטח בית החולים.

קופות החולים הולכות אף הן לקראתם של חולי הסרטן, עם פטור מחלק מהתשלומים עבור הקופה, סבסוד חלקי או מלא של טיפולים, מוצרים רפואיים או אמצעי עזר. הרשויות המקומיות מעניקות הנחה בארנונה לחולי הסרטן, כשדוגמא נוספת לזכות חשובה היא שלא נדרש מהם לשלם אגרת רישוי עבור הרכב שלהם.

ראו גם: מדריך קבלת מריחואנה רפואית לחולי סרטן

תמיכת האגודה למלחמה בסרטן

סוג אחר של זכויות ניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן, כשבין היתר אפשר להזכיר הפעלת מרכזים למידע ולייעוץ, מתן סיוע כספי לחולים שמצבם הכלכלי רעוע, עריכת סדנאות או קבוצות תמיכה לציבור החולים, מציאת בעלי מקצוע שיציעו את שירותיהם ללא תשלום, שיקום מקצועי (בין אם לחולי סרטן כמכלול ובין אם לקבוצות מוגדרות החולות במחלה) – והרשימה עוד ארוכה.

למרות שקשה ולעיתים בלתי אפשרי לנצח את הסרטן, המציאות מראה שהחולים בהחלט לא נמצאים לבדם במאבק הקשה שלהם. מה גם שהם יכולים להיעזר באנשי מקצוע שיסייעו להם בהתנהלות בדרך לקבלת מלוא הזכויות.

הכתבה באדיבות אתר iscort.co.il

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים