רוצה לעבור הפלה יזומה? מדריך ועדה להפסקת הריון

תוכן עניינים

על פי החוק, אישה זכאית לעבור הפלה יזומה (מסיבה רפואית או שלא מטעמים רפואיים טהורים) בכפוף לוועדה. בישראל פועלותרוצה לעבור הפלה יזומה? כל מה שצריך לדעת על ועדה להפסקת הריון וועדות רבות שנמצאות בבתי החולים הציבוריים וכן במרכזים רפואיים שונים. ביכולתך לפנות לאחת הוועדות, כאשר חשוב לדעת שלא בכל מקום סמכויות זהות. ישנם בתי חולים שבהם סמכויות הוועדה נרחבות, לדוגמא בכל מה שקשור עם הפסקת היריון כאשר גיל העובר מתקדם יחסית.

לאיזו וועדה יש לפנות לצורך הפסקת הריון?

מכיוון שהועדות מתקיימות בהרבה מאוד מרכזים רפואיים, הכלל הוא פשוט מאוד. עליך לפנות אל וועדה שנמצאת באותו המרכז הרפואי שמתאים לך. זה מה שקורה במרבית המקרים. יחד עם זאת, יש אפשרות לבצע את ההפלה עצמה גם במרכזים אחרים, בתנאי שההחלטה ניתן עם סמכות מתאימה. שימי לב – אם ההיריון מעל שבוע 24, רק ועדה מוסכמת עם אישור של משרד הבריאות לכך תוכל לאשר וביצוע ההפלה נעשה רק במרכזים הרפואיים הגדולים בארץ.

מהו הרכב של וועדה להפסקת היריון?

בוועדה להפסקת היריון את נפגשת עם מומחים ואנשי מקצוע שונים. לדוגמא, עובדת סוציאלית, רופאת נשים, אנשי מקצוע נוספים בתחום בריאות העובר והאישה. מטרה חשובה היא להבטיח שאת מבינה את כל ההשלכות ויש לך את המקום לשאול, לברר ולהבין כל דבר שאת צריכה, מבעוד מועד. נקבע כי לפחות אחד מחברי הוועדה (או יותר) יהיה אישה. כמו כן, חייב/ת להימצא רופא גניקולוג ומומחים רפואיים אחרים, לפי העניין.

איך תגיעי מוכנה לוועדה?

ועדה להפסקת היריון איננה הליך רפואי, עם זאת, נשים רבות מרגישות אי נוחות טבעית בזמן הפניה לוועדה. מומלץ להגיע מראש עם מסמך זיהוי ועם מסמכים רפואיים רלוונטיים. על כל המשתתפים בהליך הזה מוטלת חובת סודיות מלאה. בנוסף, על מנת שתוכלו להרגיש יותר בנוח, תוכלי לשוחח עם עובדת סוציאלית המתמחה בכך. היא תוכל לסייע בכל מה שקשור עם הגשת בקשה והכרת ההליך ממקור ראשון.

מתלבטת? גם בוועדה אפשר להתייעץ

יתכן שאת מרגישה שלמה עם החלטתך לעבור הפלה. יתכן שאת מתלבטת, לא בטוחה או מבולבלת ולא יודעת אפילו אם צריך לעבור גרידה או הפלה בכדורים. שני הדברים טבעיים לחלוטין. כחלק מהוועדה זכותך להעלות שאלות, התלבטויות ולומר כל אשר על ליבך. את לא הראשונה ולא האחרונה, והניסיון של חברי הוועדה יכול בהחלט לסייע בקבלת החלטה שמתאימה לך באופן אישי. לדוגמא, העובדת הסוציאלית תוכל לשוחח איתך עוד לפני הוועדה וגם הרופאים בוועדה יסבירו מניסיונם על השפעות אפשרויות של ההפלה, בהתאם לגילך ולמצב בריאותך.

מי משלם עבור ההפלה?

על פי הגדרת סל הבריאות, ניתן לקבל מימון של קופת חולים בביצוע ההליך. בין היתר, קופות החולים ממנות בקשות להפלה בשל סיכון ממשי להולדת תינוק בעל מום או כאשר המשך ההיריון הינו מסכן נפשית או פיזית את האישה עצמה. יחד עם זאת, זכותה של האישה לבצע את הפסקת ההיריון גם באופן פרטי, בתשלום מכיסה וללא מעורבות של קופת החולים שלה.

קבלי את ההחלטה בעצמך ועל דעתך

זכרי כי קבלת החלטה על המשך או הפסקת היריון היא בסופו של דבר שלך. את חופשיה לשאול שאלות, לבקש מידע להתלבט. את יכולה להתייעץ כמובן עם אנשים הקרובים לך, שאת סומכת על דעתם. ככלל, החוק מתיר לוועדה לאשר הפלות לנערות ולנשים, מתחת לגיל 18. הפלות בגילאים מבוגרים יותר יאושרו במידה ומדובר באישה לא נשואה או כאשר מדובר בהיריון מחוץ לנישואין. גם כאשר קיים סיכון לאם או לעובר, הוועדה תאשר את הבקשה.

אולי יעניין אותך גם:

מתגרשת? המדריך המלא עבור האישה ובחינת זכויותיה בחוק

נדרשת מכם הוכחת אבהות?

בדיקת העמסת סוכר בהריון – כך תתכונני לבדיקה

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים