מדריך משכנתא הפוכה

תוכן עניינים

לעתים אנשים מגיעים לגיל זקנה, ולמזלם יש להם בית משלהם ואולי עוד נכסים אך נגזר עליהם להתקיים מקצבת זקנה שלא מאפשרת להזדקן בכבוד ואולי יש להם גם פנסיה אך גם היא איננה מספקת. לעיתים הקשישים מעוניינים לא רק לדאוג לרווחתם האישית אלא לעזור לבני משפחה צעירים יותר, ילדיהם או הנכדים ומתאכזבים כשהדבר איננו אפשרי. משכנתא הפוכה יכולה לשנות את המצב ומעניקה את האפשרות להתקיים מהכנסה נוספת. לעיתים גם הקשיש יהיה מעוניין לעבור להתגורר בבית אבות או דיור מוגן וימצא עצמו כמתקשה לעמוד בעלויות באמצעות המשכנתא ההפוכה הוא יוכל לעשות זאת.

משכנתא הפוכה – מה זה?

משכנתא הפוכה היא הלוואה שניתנת לקשישים אשר סובלים ממחסור במזומנים או שפשוט אין להם כסף די צורכם. והיה ולקשישים אלו דירות או נכסים, הם יכולים לקבל משכנתא הפוכה – הנכס שלהם ישועבד והם יקבלו הלוואה, שוויה של ההלוואה הוא כעד מחצית מערך הבית או הנכס, וההלוואה תוחזר כשהקשיש יעזוב את הנכס או ילך לעולמו. היתרון הגדול של המשכנתא ההפוכה הוא שאין צורך בערבים, אין צורך בלהחזיר כספים, והנכס משמש כערובה לכספים. לעיתים, כשמדובר למשל בקשישים המקבלים רק קצבת זקנה ואינם מסוגלים לחיות בכבוד מקצבה זעומה זו, המשכנתא ההפוכה היא פתרון אידיאלי בתנאים הקיימים.

הסוגים השונים של משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה רגילה למבוגרים–  קשישים שממשיכים לגור בבית שלהם, יכולים ליהנות ממשכנתא הפוכה או עד שיחליטו לגור בבית אבות או שפשוט ילכו לעולמם.

ישנה משכנתא הפוכה שנועדה לממן את המעבר למקום מגורים אחר כמו בית אבות או דיור מוגן, וההלוואה תוחזר כשהקשיש יעזוב את בית האבות או  ילך לעולמו.

משכנתא הפוכה לשם פירעון של המשכנתא הרגילה .

מתי ואיך מחזירים את המשכנתא?

את הביטחונות כנגד ההלוואה מהווים בית המגורים או כל נכס אחר. כאשר מגיע מועד זמן הפירעון שהוא לרוב לאחר פטירת נוטל ההלוואה או בעת מעבר ויציאה מהבית, יחזירו הקשיש או בני משפחתו את ההלוואה. אם אין בנמצא להחזיר את סכום ההלוואה, הדירה או הנכס ימכרו כאשר קודם כל יוחזרו כספי ההלוואה והשארית תועבר לבני המשפחה או כל גורם ממונה אחר. להרחבה – אתר משכנתא הפוכה

אז… האם זה כדאי?

זהו למעשה הפתרון היחידי לקשישים שזקוקים לתזרים מזומנים ואין להם שום מקור אחר להשיג אותם ממנו. הקשיש יכול לקבל הכנסה נוספת ולהמשיך לחיות את חייו בצורה מכובדת, בתנאי כמובן שבבעלותו דירה או נכס וכך לא יצטרך לבקש עזרה מקרובים או בני משפחה שגם לא תמיד יכולים לעזור. כמו כן, הקשיש עצמו יוכל גם הוא לעזור לבני המשפחה באמצעות הכספים שיקבל וללא שום צורך למכור את נכסיו.אבל גם חשוב מאוד לדעת – סכום החוב על ההלוואה גדל במשך הזמן כך שייתכן שמירב שווי הדירה לאחר מכירתה יינתן למען החזרת החוב.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

בניית בית חדש זה מרגש. הכנו לכם מדריך מקיף רגע לפני שאתם לוקחים משכנתא

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים