מדריך מיחזור משכנתא

תוכן עניינים

הבנקים והגופים האחרים שנותנים הלוואות מציעים ללווים מסלולי משכנתא שונים ,וכאשר לווה בא לקחת הלוואה, משתדלים להתאים לו את המשכנתא המתאימה ביותר לצרכים ולנתונים שלו. אולם, לפעמים קורה שתנאי המשכנתא שנלקחה על ידי הלווה אינם תואמים בדיוק לצרכיו וליכולותיו המשתנים של הלקוח, לכן ובאמצעות מיחזור משכנתא– שהיא בעצם סגירת ההלוואה שנלקחה, ולקיחת הלוואה חדשה ניתן לשפר משמעותית את התנאים והריבית המשולמת על ידי הלווה.

בתהליך המיחזור, הלווה מחזיר את ההלוואה הישנה שלקח, ובמקומה הוא מקבל הלוואה חדשה שהיא כמובן הלוואה עם תנאים טובים יותר.

על ידי מיחזור ההלוואה הישנה, הלווה חוסך, למעשה, עלויות והוצאות משכנתא רבות שהיו עלולות להיווצר ולהצטבר לו במשך השנים אילו לא היה נוקט בצעד הזה של מיחזור המשכנתא ולקיחת הלוואה חדשה. החיסכון שיגרם ללווה בתהליך המיחזור יכול לנבוע ממספר גורמים: מעבר ממסלול צמוד למסלול לא צמוד, בחירה במסלול נושא ריבית משתנה לעומת ריבית קבועה, החלפה בין ריבית משתנה אחת לאחרת ועוד.

מיחזור משכנתא – האם זה תמיד כדאי?

אולם, יש לזכור שבכל תהליך של מיחזור משכנתא ומעבר מסוג משכנתא אחד למשנהו, קיימים סיכונים שלא ניתן לחזות ולצפות אותם קודם באופן וודאי, סיכונים אלו נובעים מהשינויים המתרחשים בענף המשכנתאות ובשוק הפיננסי באופן כללי. כמו: עליית /ירידת ריביות, שינויים במדדים, עליית מחירים- אינפלציה וכיוצא בזה. מומלץ להיעזר בכלי מחשבון מיחזור משכנתא על מנת לחשב את הכדאיות בפעולה.

אי לכך, בכדי לדעת בצורה מוחלטת וברורה מהו סוג המשכנתא הכדאי ביותר עם ההרכב והתמהיל המדויקים, על כל לווה לבדוק היטב טרם קבלת ההחלטה למחזר את המשכנתא שברשותו, את כל הפרמטרים, התנאים והסיכונים  הכלולים בהלוואה החדשה,  בין היתר: התאמת ההלוואה החדשה למצב ולפרופיל הכלכלי- פיננסי, בדיקת ההכנסות החודשיות, רמת סיכון שנדרשת, צרכים ורצונות אישיים, בנוסף, על הלווה לבחון את המצב הכללי של השוק: מהי המגמה הצפויה בעניין הריבית, מהו הצפי לגבי המדד, מה רמת התנודתיות במשק ועוד דברים כיוצא באלה.

איפה ממחזרים את המשכנתא?

את המשכנתא ניתן למחזר בבנק שבו התקבלה המשכנתא הראשונה, אך קודם לכן על הלווה לבדוק האם המשכנתא החדשה שמוצעת על ידי הבנק המקורי היא אכן הצעה אטרקטיבית ומשתלמת יותר מהצעות שמציעים בנקים אחרים. אפשר להיעזר ביועצים ובאתרים אינטנרט שונים – כמו מיחזור משכנתא באתר שקוף.

חשוב להדגיש שהבנקים מכירים את ההליך הפרוצדוראלי הכרוך במיחזור משכנתא, ואת העלויות הנגרמות בשל כך, כמו: עמלת פירעון מוקדם וכו', כמו כן הבנקים מודעים לעובדה שרוב רובם של הלווים יעדיף להישאר באותו בנק שבו לקחו את ההלוואה הראשונית, וזאת כדי לחסוך טרחה ומאמץ מיותרים הכרוכים במעבר מבנק אחד לאחר,  ואת כל המידע הזה דואגים הבנקים לנצל על ידי מתן הצעה אטרקטיבית פחות ללווה, עם תנאים שאינם מותאמים תמיד לצרכים המיוחדים שלהם זקוק הלקוח.

לכן קיימת גם אפשרות למחזר את המשכנתא בבנק חדש, ולא בבנק שבו נלקחה ההלוואה ההתחלתית, במקרה כזה, מיחזור המשכנתא הישנה נחשבת בבנק החדש כקבלת הלוואה חדשה, ואם כן, סביר להניח שתנאי המשכנתא יהיו משתלמים וייטיבו מאד עם הלווה.

מידע נוסף: מיחזור משכנתא – בנקאינפו

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

דירה לי: המדריך השלם לקניית דירה – למה צריך לשים לב לפני שעושים צעד ענק לעבר הדירה?

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים