מדריך גירושין- כל הדרכים להתגרש

תוכן עניינים

אחרי מספר שנים ביחד, החלטתם לפרק את החבילה. הריבים הבלתי נפסקים, האהבה שכבר נעלמה, הלחצים- כל אלה תרמו לכך. הייתם רוצים לסיים את הסיפור ביניכם בצורה הטובה ביותר האפשרית. האם ניתן לעשות זאת? ומהן בכלל הדרכים הקיימות כיום להתגרש?

הסטטיסטיקה מראה כי אחד מכל שלושה זוגות מתגרש. אם רצה הגורל שגם אתם תיכנסו לסטטיסטיקה הזו, דעו כי יש כמה דברים חשובים שיסייעו לכם בתהליך מורכב זה.

אז איפה מתגרשים?

בדרך כלל, כשמדברים על גירושין וגט, ישר עולה לראש תמונה של מוסד הרבנות. כמובן שזה לא בהכרח: גירושין יכולים להיעשות גם דרך בית הדין לענייני משפחה, מוסד חשוב ביותר בסכסוכים משפחתיים. הדעה הרווחת היא שגבר "ינצח" תמיד בפסיקות של בית הדין הרבני, בעוד שהסכמי גירושין הנידונים בבית הדין לענייני משפחה ייטו לטובת האישה.

בין אם זה נכון ובין אם לא, ברור כי הצד שמגיש ראשון את הבקשה מקבל יתרון ("מירוץ סמכויות"), ויש לשקול זאת כשמגיעים להסכמה ההדדית להתגרש. אולם, מרגע הגשתה, יש לקחת בחשבון שייתכנו חודשים ארוכים של דיונים, כמו גם גיחות חוזרות למוסד השיפוטי- עד לקבלת ההחלטה.

כמובן שבעת בחירת הערכאה יש לחשוב על נסיבות המקרה, ולנסות להתאים את דרך הפנייה אליהן- ורצוי בייעוצו של אדם מוסמך.

לפעמים אפשר לפתור את הבעיה

חשוב לציין כי לא כל הדרכים להתגרש עוברות בבית המשפט. לפעמים מחליטים בני הזוג להתחיל הליך של גישור גירושין, במהלכו הם מנסים להסכים, ללא הלחץ המשפטי, על כל הסוגיות הרלוונטיות לפרידה: מזונות, חלוקת נכסים, משמורת על הילדים וכן הלאה.

היתרונות בדרך זו רבים, וניתן דרכה להגיע להסכם הוגן עבור שני הצדדים בצורה פשוטה הרבה יותר. וב"הוגן" הכוונה היא לא רק לכל אחד מהצדדים, אלא גם לילדים (במידה ויש כאלה)- חלק בלתי נפרד מהמשוואה שהפכה למורכבת מאד.

גירושים ונכסים

העצה הבאה במדריך שלנו מיועדת לכל אחד מהצדדים. לא פעם, אחד מבני הזוג שמרגיש כי קץ היחסים המשותפים קרוב, נוהג להעביר לשליטתו נכסים מסוימים, למשוך סכומי כסף גדולים מחשבון הבנק המשותף, וכן הלאה. במקרים רבים כאשר נחתם הסכם ממון – הרכוש יחולק על פיו.

כתוצאה מכך, מומלץ מאד להגדיר כי משיכת כספים מהחשבון המשותף, למשל, תיעשה רק בהסכמת שני הצדדים- לכל הפחות מהשלב שבו היחסים ביניהם עלו על שרטון.

התחתנתם בחו"ל? לא התחתנתם כלל?

גירושין או הסכם בבית משפט לדיני משפחה רלוונטים גם במקרה של חתונה אזרחית בחו"ל או נישואים אזרחיים  וגם כאשר לא התחתנתם כלל – גם על ידועים בציבור חלים כללים ודינים ויש להתייעץ בטרם הפרידה.

בכל דרך שתבחרו, קחו עורך דין

אין ספק כי הליך הגירושין הוא אחד הרגעים הקשים בחייו של אדם. אחרי הכל, לא פשוט לסיים פרק זמן משותף עם אדם הקרוב לכם, ועוד לנסות לצאת מכך עם היד על העליונה.

כפי שכבר רמזנו קודם לכן, ההמלצה הברורה כי שבלי קשר לדרך שבה בחרתם להחיל את הגירושין, דאגו לקבל ליווי של עורך דין לדיני משפחה- ורצוי מוקדם ככל האפשר.

 גורם מקצועי מסוג זה בקיא בחוק ברמה המקסימלית, ויוכל להשיג עבורכם את כל מה שנראה אבוד.

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים