מדריך למציאת כספי קרנות השתלמות

תוכן עניינים

קשה למצוא מומחים כלכליים שיחלקו על כך שקרנות השתלמות מהוות אחד מאמצעי החיסכון היעילים ביותר שיש. הפרשת העובד נמוכה באופן יחסי, הריבית גבוהה, וניתן למשוך את הכספים, בתום תקופה, במספר אופנים. הבעיה היא שבפועל, המצב עלול להסתבך: בעיקר כאשר לאדם יש קרן השתלמות שהוא לא יודע עליה. ולא תאמינו עד כמה זה נפוץ.

בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים החלו בהליך של מציאת כספי קרנות השתלמות, אליו נתייחס במאמר.

מדוע "נעלמות" קרנות השתלמות?

החדשות הרעות הן שישנם לא מעט גורמים העלולים להביא לניתוק הזיקה בין האדם לבין קרן ההשתלמות שלו, או אפילו בין חברות הביטוח, קופות הגמל או הבנקים שמציעים את אלה. אחת הסיבות הנפוצות נוגעת לשינויים מהותיים בחייו של האדם, ללא יידוע של הגורם הפיננסי האמור- למשל, החלפת מספר מקומות עבודה, מעבר כתובת, גירושין וכן הלאה.

האדם עלול גם בכלל לא להיות מודע לקרן שנפתחה בעבורו, או לשכוח מכך במרוצת השנים. לא פעם, המעסיק פותח עבורו באופן אוטומטי קרנות מסוגים שונים, מבלי שהשכיר נותן על כך את הדעת. ואין הרבה דברים מתסכלים יותר מסכום כסף העומד לרשותך, מבלי שאתה יודע על כך.

יש לזכור כי תחום קופות הגמל וקרנות הפנסיה הוא אחד הדינמיים בישראל, שעה שנעשים בו לא מעט מיזוגים בין שחקנים- גם בכוחם של אלה "לתרום" לאובדן הקשר בין האדם לקרן אשר פתח לפני שנים מספר.

אל כל אלה אפשר להוסיף גם מקרים בהם האדם בעל קרן ההשתלמות נפטר, והמוטיבים שלו, כחלק מהירושה, זכאים לחלק מכספי הקרן. גם אם יש על הנייר קרן השתלמות, לא פשוט תמיד להגיע אליה.

המפתח למציאת הכספים האבודים

מציאת כספים בקרנות השתלמות אינה בהכרח דבר פשוט. חשוב לזכור כי האינטרס של הגופים הפיננסיים האחראים לקרנות אלה שונה לרוב מזה של בעלי הקרן: ברור כי נוח להם כאשר הכספים נמצאים ללא דורש, ודמי הניהול עליהם ממשיכים להיגבות.

 עקב כך, גופים מסוג זה עלולים בהחלט להערים קשיים. זאת, יש לציין, על אף הרפורמה של משרד האוצר מתחילת השנה הנוכחית, בה למעשה דרש מכל גוף שכזה לנסות לאתר את בעל החשבונות "ללא דורשים".

צעד חשוב ביותר בעת איתור כספי הקרנות האבודים הוא בניית מסלול החיים של האדם, כלומר, כל הנקודות בהן ייתכן שנפתחה עבורו קרן. משם, נדרש לפנות אל הגופים על המסמכים הרלוונטיים, בהליך בירוקרטי שעשוי להימשך חודשים.

במקביל יתכן כי קיימים כספים משמעותיים בחסכון הפנסיוני – לאיתור כספים בקרנות פנסיה לחצו כאן

הפתרון: פנייה לחברה המתמחה באיתור

על מנת להפוך את התמונה לפשוטה, צצו עם השנים גופים שונים שתכליתם לסייע לאדם לאתר את כספיו האבודים, ובכלל זה כספי קרנות השתלמות. אלה מחזיקים בכוח אדם איכותי המבצע את כל הבדיקות החשובות שהזכרנו, וכן עומדים בקשר עם הגורמים הפיננסיים האחראיים לקרנות ההשתלמות.

כמו כן, ברשותם לעיתים מאגרי ממוחשבים, שמסייעים באיתור חלק מהמידע המהותי הזה.

מציאת כספים בקרנות השתלמות – לחצו כאן

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים