חוק האזרחות

תוכן עניינים

אנו רואים לא מעט חוקים ותקנות במדינת ישראל הקשורים לאזרחות, אך ישנו חוק אחד שמאגד את כולם והוא "חוק האזרחות", חוק זה מעצב את הזהות הלאומית שלנו וקובע מגוון רחב של פרמטרים אשר עמידה בהם תקנה לכם את היכולת להגיש קשה לאזרחות. אנחנו מאמינים שיש לכם לא מעט שאלות אודות חוק האזרחות – בדיוק לשם כך אנשי המקצוע של משרד עורכי דין דוד אנג'ל פה לעשות לכם סדר.

 

סקירה כללית של חוק האזרחות

אזרחות היא לא רק תעודת זהות, דרכון ו/או כל מסמך אחר המאשר שאתם חלק מן המדינה. מדובר בהרבה יותר מזה, מדובר במעמד משפטי שמעניקה מדינת ישראל לאנשים מסוימים העומדים בפרמטרים רלוונטיים ונותנת להם את האפשרות ליהנות מתרבות שוקקת, זכויות ועוד. חוק האזרחות מגדיר מגוון רחב של הוראות, החל מהגדרת אזרחות, פירוט הדרישות לרכישת מעמד זה וכלה בהגדרת זכויות וחובות – אנו למדים כי חוק האזרחות הוא בעל חשיבות עליונה. החברה הישראלית מגוונת במיוחד, ניכר כי הבנת חוק האזרחות מאפשרת להבין את מעמדו המשפטי של האדם ואת תפקידו החברתי.

 

הגדרת אזרחות

אזרחות היא מעמד הניתן לאנשים העומדים בפרמטרים שונים אשר הופכים אותם לחלק מן "הלאום" . אזרחות מעניקה לאזרחים זכויות ופריבילגיות מסוימות, אך גם מחייבת אותם לקיים חובות וחובות ספציפיות. כשם שאזרח זכאי ליהנות משירותים אזרחיים ומהגנה על פי החוק, חלקו הוא לתרום לחברה, לכבד את החוקים ולהשתתף בחובות אזרחיות. שילוב זה של זכויות יתר וחובות מעצב את זהותה של אומה, מטפח לכידות חברתית ואחדות, ומעצב את המרקם החברתי המגדיר את האתוס הקולקטיבי של אומה.

 

מה הן הדרישות לאזרחות?

ללא קשר למדינה המדוברת, השגת אזרחות מתמקדת בדרך כלל בגורמים אוניברסליים מסוימים. אנו רואים מגוון רחב של משתנים ודרישות אשר מוגדרים בחוק האזרחות הישראלי. ריכזנו עבורכם מספר נקודות ופרמטרים שיעזרו לכם להבין מה הן הדרישות.

 

דרישות כלליות לרכישת אזרחות

ככלל, התנאים המוקדמים לקבלת אזרחות ממשרד הפנים לאחר הגשת בקשה מטעם נתין זר, כוללים בדרך כלל הבנת שפת הארץ (לישראל – עברית), הכרת ההיסטוריה של המדינה, חוקיה וזכויותיה, והפגנת הערכה לערכיה.

 

אזרחות דרך תושבות, משך שהייה, מוצא או נישואין

בישראל, כמו במדינות רבות אחרות, משך התושבות משחק תפקיד מכריע בזכאות לאזרחות. בדרך כלל, נדרשת תושבות קבע של שלוש מתוך חמש השנים האחרונות לפני הגשת הבקשה.

הבטחת אזרחות בדרך של מוצא או נישואין היא גם אלטרנטיבה, המעניקה אזרחות להורים או בני זוג ישראלים כפי שנקבע בחוק השבות + חוק האזרחות.

 

תהליך ההתאזרחות וקריטריונים לזכאות

לבסוף, תהליך ההתאזרחות (בעיקר במקרים של בן זוג זר המעוניין להתאזרח כאן) דורש מהמועמדים למלא באופן מקיף קריטריונים ספציפיים הכוללים,  התנהגות טובה וללא שום רישומים פליליים לצד הוכחה לקיימות עצמית פיננסית. דרישות אלה מבטיחות את הפוטנציאל של האזרח הפוטנציאלי לתרום באופן חיובי לחברה הישראלית.

 

אזרחות כפולה: יתרונות וחסרונות

אזרחות כפולה היא כאשר אדם נהנה בו זמנית מזכויות וזכויות יתר של אזרחים בשתי מדינות שונות. אנו רואים אזרחות כפולה כתוצאה ממגוון רחב של אירועים – כגון להיוולד להורים ממדינות שונות או קבלת אזרחות שנייה באמצעות תושבות, נישואין או מוצא.

ישנם יתרונות רבים של החזקת אזרחות כפולה כגון החופש לעבוד, להתגורר וליהנות משירותים ציבוריים בשתי המדינות. הוא גם מציע ביטחון נוסף בזמנים של תסיסה פוליטית. עם זאת, יכולים להיות חסרונות ואתגרים הכוללים כפל מס, חובות כפולים וקונפליקטים פוטנציאליים בנאמנויות לאומיות. כך למשל, בישראל נדרשים לעיתים בעלי אזרחות כפולה להיכנס ולצאת מהארץ עם דרכוניהם הישראליים.

 

מאגר המידע בענייני הגירה לישראל והתאזרחות

תהליך הגירה לישראל והתאזרחות איננו תהליך קל וטומן בחובו לא מעט אתגרים וקשיים ביורוקרטיים ומשפטיים מול משרד הפנים ורשויות השלטון, בדיוק לשם כך משרד עורכי דין דוד אנג'ל הקים את פורטל האזרחות וההגירה לישראל שהוא מאגר המידע בענייני הגירה לישראל והתאזרחות – בו תוכלו למצוא מגוון רחב של מידעים רלוונטיים הקשורים לחוק האזרחות ולהגירה ככלל במדינת ישראל. בפורטל מדריכים משפטיים ומעשיים מפורטים שיעזרו לכם לנווט כהלכה בסבך התנאים והדרישות  לקבלת מעמד חוקי בישראל.

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים