זכויות של שכירים במשק

שכירים 

ישראלים רבים אשר יוצאים לעבודה לאחר שירות צבאי בוחנים כמה אופציות של עבודה כשכירים במקומות עבודה שונים וזאת בהתאם לכישורים שלהם. לאופציה זו של עבודה יש יתרונות רבים ולכן אזרחים רבים מעדיפים להיות שכירים ולא עצמאים בתחילת דרכם המקצועית. אחד היתרונות הבולטים הוא נושא השכר, ברוב מקומות העבודה משלמים בכל תחילת חודש את השכר עבור החודש הקודם. בדרך זו כל אדם נהנה מהכנסה בטוחה וכך הוא יכול לכלכל את צעדיו הכלכליים. כאשר יש ביטחון תעסוקתי וכלכלי, יש אפשרות להתחייב לתשלומים חודשיים שוטפים כמו תשלום עבור שכר דירה, משכנתא, קניות שוטפות ועוד. 

כל מעסיק מגלה אחריות כלפי העובדים שלו ולכן הוא אמור להעניק להם את כל הזכויות על פי דיני עבודה. זה כולל מתן שכר בזמן, תשלומים עבור נושאים כמו ימי חופשה, ימי הבראה, הפרשה לקרן פיצויים, ביצוע שימוע לפני פיטורים, תשלום מלוא הפיצויים ועוד. עם זאת יש גם מקומות עבודה שבהם יש כשלים ולא אחת מסתבר שהמעביד לא שילם לעובדים את מלוא שכרם וזכויותיהם. 

התמודדות של שכירים 

יש שכירים שנהנים מכל המעטפת כיוון שמדובר בחברה גדולה או בינונית שיש בה חשבי שכר מנוסים שפועלים על פי דיני עבודה, אך יש גם שכירים שעובדים במקומות אחרים והם מגיעים למצבים שבהם המעביד לא מעביר להם את מלוא הזכויות שלהם. המקרים הם מגוונים כמו לדוגמה אי תשלום עבור שעות נוספות, תשלום שכר חודשי במועד מאוחר בכל חודש, אי שמירה על זכויות של נשים בהיריון או במהלך טיפולי פוריות ועוד. 

הפרשת כספים לפיצויים 

אחד הנושאים הבסיסיים עבור עובדים שכירים הוא הפרשת כספים לקרן הפנסיה כדי שהם יקבלו כספים לאחר היציאה לגמלאות. גם בנושא זה רוב המעסיקים פועלים כחוק, מקזזים מהעובדים סכום זה מדי חודש, מוסיפים את ההפרשה הכספית שלהם ומעביר את כל המכלול לחברת ההשקעות. אך יש גם מקרים שבהם הקיזוז מהשכירים מתבצע אך המעביד לא מעביר סכום זה וגם לא את החלק שלו לחברת ההשקעות. כיוון שמדובר בהתנהלות שהיא חמורה מאד, היא מסווגת כפעילות פלילית על כל ההשלכות שלה.

חוקים עבור נשים 

בדיני עבודה יש רובד של דיני עבודה לנשים ולהן יש זכויות נוספות במצבים מסוימים כמו בעת היריון. חל איסור על פיטורי עובדת במצב זה אלא אם המעביד קיבל אישור מיוחד מהתמ"ת, אם הפיטורים אינם קשורים להיריון. בנוסף לכך, לעובדת יש זכות להיעדר ממקום העבודה כמות מסוימת של שעות לאורכו של כל ההיריון אך היא מקבלת תשלום מלא. 

מעבר לכך התפקיד שלה נשמר והיא אמורה לחזור מחופשת הלידה לתפקיד זה. אם יש מעסיקים שמנצלים תקופה זו לביצוע שינויים ולכן העובדת שחוזרת מחופשת הלידה נותרת בתפקיד נמוך יותר או ללא תפקיד כלל, זו עבירה על החוק. 

צור קשר - לכל שאלה מוזמן להשאיר פרטים

כאבי גב
מהם נזקי הגוף הנפוצים ביותר?

בעולם המשפט המודרני, נזקי גוף הם אחד התחומים המורכבים והמעוררים את העניין הרב ביותר. כאשר אנשים נפגעים באורח פיזי, הם פונים לעורך דין נזקי גוף כדי לקבל פיצוי על הנזק שהוא הוכח. אך מהם הנזקים הפיזיים הנפוצים ביותר שאנשים נתקלים בהם? בואו נגלה.

קר עוד
Apple Watch
חושפת את Apple Watch: מדריך מקיף לתכונותיו ולפונקציונליות שלו

ה-Apple Watch הוא שעון חכם מהפכני המשלב אופנה, טכנולוגיה ונוחות במכשיר לביש אחד. עם העיצוב המלוטש והתכונות החזקות שלו, ה-Apple Watch הפך לאביזר חובה עבור חובבי טכנולוגיה ואנשי אופנה כאחד. במדריך המקיף הזה, נחקור את התכונות והפונקציונליות השונות של ה-Apple Watch, ומדגיש את היתרונות והסיבות לכך שכולם צריכים לשקול לבצע את המעבר.

קר עוד
מוצרי הבהרה מומלצים

העור הוא אחד הדברים הראשונים אליו אנשים שמים לב כאשר הם מדברים אתנו. המאבק נגד כתמי פיגמנטציה של העור יכול להיות מתסכל, הפגמים העקשניים לכאורה הללו עלולים לפגוע אפילו בעור הפנים הזוהר ביותר, ולהשפיע על אנשים בכל תחומי החיים. על פי מחקרים דרמטולוגיים עדכניים, כ-60% מהאנשים ברחבי העולם חווים צורה כלשהי של אי-סדירות בפיגמנטציה של העור, כאשר היפר-פיגמנטציה ומלזמה הם בין הגורמים הנפוצים ביותר. במדריך זה נתעמק בתופעת הפיגמנטציה, נחקור את הסיבות הבסיסיות לה, וננווט בתחום המוצרים המומלצים להבהרת העור.

קר עוד
מה לעשות אחרי פריצה לבית? בטיחות ואבטחה בהחלפת מנעולים

חווית פריצה יכולה להיות אירוע טראומטי, אך ידיעת הצעדים הנכונים לנקוט לאחר מכן יכולה לשפר משמעותית את הבטיחות והביטחון שלך. פוסט זה מספק מדריך מקיף על מה לעשות לאחר פריצה, תוך התמקדות מיוחדת בחשיבות החלפת מנעולים. נדון כיצד להגיב מיד לאחר פריצה, מדוע חשוב להחליף את המנעולים, כיצד לבחור את המנעולים הנכונים וכיצד למנוע פריצות עתידיות.

קר עוד